Культура

Кінофестиваль у Торонто все-таки покаже фільм “Росіяни на війні”. Українська діаспора анонсувала протест

TIFF тривав із 5-го до 15 вересня, показати Russians at War планували 13–15 вересня, але напередодні організатори оголосили про рішення зупинити покази “через суттєві загрози для роботи фестивалю й громадської безпеки”. 

Станом на момент публікації новини квитки на вечірній сеанс уже продали, на ранковий залишилося чотири місця. Квитки продають за 16 канадських доларів (приблизно 460 грн). 

Конгрес українців Канади (відділ Торонто) оголосив про акцію протесту в час, коли заплановано покази.

Рішення TIFF відновити показ обурливе, зазначив у Facebook генконсул України в Торонто Олег Ніколенко. Дипломат звернув увагу, що фестиваль ухвалив його за два дні після того, як уряд Канади повідомив громадськості про глобальні зусилля РФ з дезінформації

“Тоді як Канада бореться з інформаційними операціями й прихованим впливом Russia Today – філії російських спецслужб, – надання платформи режисерці – ветеранці RT підриває ці зусилля. Фестиваль і надалі ігнорує той факт, що, як заявила шановна міністерка [закордонних справ Канади] Мелані Жолі, “зусилля RT включають залучення й вербування західних політичних коментаторів і впливових осіб, зокрема канадців, із головною метою – використовувати їх для виробництва й поширення контенту, який би ставив під сумнів і зменшував громадську й політичну підтримку України з боку Заходу”. Усі інші аргументи щодо контексту, виробничого процесу й конфлікту інтересів також проігнорували”, – написав Ніколенко. 

Він засудив висловлювання співпродюсерів фільму, які розпалюють ненависть до українців, підкресливши, що ці люди “вже достатньо постраждали”.

“Їхні життя були розірвані на частини через дії російських солдатів, яких фільм намагається відбілити. Звинувачувати жертв аморально”, – додав дипломат. 

15 вересня Конгрес українців Канади повідомляв, що українські мурали поряд із культурним центром TIFF Lightbox пошкодили – синьо-жовті малюнки залили червоною фарбою, Ніколенко засудив цей акт вандалізму. 

“Показ фільму Russians at War є значним ударом по репутації TIFF і журналістиці. Російську пропаганду потрібно стримувати, а не просувати в кінотеатрах”, – підкреслив Ніколенко.

Контекст

Фільм “Росіяни на війні” вже показали на Венеціанському кінофестивалі. На пресконференції Трофімову запитали, чи етично гуманізувати російських військових на тлі всіх скоєних воєнних злочинів. Вона назвала це “дивним запитанням” і заявила, що гуманізувати треба всіх, бо це “велика трагедія для нашого регіону”. Окрім того, вона нібито не побачила ознак воєнних злочинів, доки жила з російським підрозділом. У фільмі продемонстровано лише короткі кадри реальних бойових дій, і він не дає уявлення про руйнування, яких російські окупанти завдали Україні, писало Reuters. У стрічці один із солдатів відкинув звинувачення в тому, що російські війська вчинили воєнні злочини, назвавши їх “неможливими”. Окрім того, у фільмі фігурує українець, який воює на боці Росії, – він заявляє, що в Україні нібито триває громадянська війна і що Україна сама бомбила свої східні області. Російських окупантів у фільмі зображено як “бідних, звичайних російських людей, якими маніпулюють через великі політичні ігри”.

“Доволі промовистим” є факт, що кілька фільмів Трофімової спродюсував російський державний пропагадистський канал RT, зазначив “Голос Америки”.

Українська продюсерка Дар’я Бассель звернула увагу, що Трофімова “відкрила” для себе російське вторгнення в Україну лише 2022 року і ніде не згадує, що воно розпочалося 2014-го. Також вона заявляє, що РФ нібито не брала участі у війнах багато років і що вона читала про війни тільки в книжках. Міністерство культури й політики України занесло Трофімову до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України. 

Конгрес українців Канади заявив, що пропагандистський фільм про війну росіянка зняла на гроші платників податків Канади.

10 вересня канадська організація, яка фінансувала “Росіян на війні”, під тиском української громади й дипломатів відмовилася від подальшої підтримки стрічки.

Adblock test (Why?)

Схожі статті

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Back to top button