Мстислава Чернова запросили до Американської кіноакадемії. Запрошення також одержав Лозниця, який засудив бойкот російської культури
В академії зазначили, що добір членів ґрунтується на “професійній кваліфікації з постійним прагненням до представництва, залучення й рівності”. Загалом запросили 487 осіб.
Чернов дістав запрошення в категорії “Документальне кіно”. Також у цій категорії вказано українського режисера Сергія Лозницю, якого в березні 2022 року виключили зі складу Української кіноакадемії через те, що його фільми увійшли до програми кінофестивалю російського кіно “Від Львова до Уралу”. У травні 2022-го під час виступу на Каннському міжнародному кінофестивалі Лозниця засудив бойкот російської культури під час війни в Україні.
“Ми раді вітати нинішній клас нових членів академії. Ці надзвичайно талановиті професіонали з усього світу вплинули на нашу спільноту кінематографістів”, – заявили генеральний директор академії Білл Крамер і президентка Джанет Янг.
Контекст
“20 днів у Маріуполі” – документальна робота українського режисера Мстислава Чернова, воєнного кореспондента, який у березні 2022-го разом зі своїм колегою Євгеном Малолєткою залишився у блокадному Маріуполі. Уперше її показали в українських кінотеатрах у серпні – вересні 2023 року.
Кінострічка розповідає про події в Маріуполі в лютому – березні 2022 року. Зокрема, туди увійшли кадри російських обстрілів і бомбардування пологового будинку. В українському прокаті фільм став найкасовішим серед документального кіно.
У січні 2023 року картина здобула приз глядацьких симпатій (Audience Award) на фестивалі незалежного кіно Sundance у США. У квітні фільм став лауреатом 47-го Міжнародного кінофестивалю у Клівленді (Огайо, США) в номінації Standing Up. Також фільм здобув премію Cinema for Peace (Берлін, Німеччина) в категорії “Найкращий документальний фільм”, його відзначили двома нагородами журналістської премії Royal Television Society 2023 (Великобританія) в номінаціях “Висвітлення міжнародних новин” і “Ексклюзив року”. Автора фільму визнали “Оператором року”.
18 лютого 2024-го фільм став лауреатом британської премії BAFTA в номінації “Найкращий документальний фільм”. 11 березня фільм виграв “Оскар” у цій же категорії, це перший “Оскар” в історії України.