«Славу примножувати справами». Прем’єра фільму про родину Розумовських у Чехії
ОПАВА – В Чехії відбулася прем’єра документального фільму чеських документалістів про історію родини Розумовських – нащадків останнього гетьмана козацької України Кирила Розумовського. В кінці 19-го та першій половині 20-го століття значна частина роду Розумовських проживала в чеській Силезії, що на північному сході країни. Фільм має назву «Розумовські з Вікштейна. Одисея еміграції» і показує переплетіння долі роду Розумовських з буремними подіями, які випали на долю Центральної та Східної Європи.
Тихий осінній п’ятничний вечір в невеликому, з населенням трохи більше ніж 50 тисяч, місті Опава, що неподалік більш відомого і значно більшого регіонального центру індустріальної чеської Силезії – Острави. Але людей на прем’єру фільму про родину Розумовських прийшло багато – зал був цілком заповнений. Через повені в тому регіоні, прем’єру фільму перенесли з вересня на середину листопада.
Фільм розповідає про родину Розумовських, значна частина якої в часи Австро-Угорщини оселилася в Сілезії – на самому півночі імперії. Так було з багатьма відомими родинами – палац у Відні, а маєтки де-інде на теренах великої тоді імперії.
Розумовські завжди займались меценатством
Розумовські вибрали Опаву, і мали маєтності й палаци в кількох місцях в тому регіоні, але осердям був палац у Вікштейні. Першим Розумовським на чеських землях був Григорій Розумовський, а потім його син Лев і далі Каміл Розумовський.
Каміл запам’ятався тим, що вклав свої гроші разом з меценатами на відбудову палацу Розумовських у Батурині в 1911–1913 роках, але цій реставрації тоді завадив вибух Першої світової. Палац відбудують – але вже в незалежній Україні, а в фільмі говориться, що зараз останнього гетьмана козацької України Кирила Розумовського (1728—1803) українці сприймають як прихильника незалежної України.
Меценати
Розумовські, родинним гаслом яких донині є «Славу примножувати справами», на чеських землях будували школи, церкви, займались меценатством. Також збудували спа-курорт, випускали мінеральну воду в пляшках. Зараз їхні колишні палаци є дитячими будинками. А в одному з палаців, в Опаві, розташована адміністрація Сілезького музею.
«Розумовські завжди займались меценатством. Пересічні чехи думали, що Розумовські є чехами, але дізнались, що в них українське походження – від гетьмана України», – каже Радіо Свобода Альона Грабовець, співробітниця Батуринського Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця». На презентацію фільму приїхала делегації з Батурина на чолі з директоркою Тетяною Кербут.
На прем’єру фільму приїхали також преставнкики родини Розумовських з Відня на чолі з 93-річним Олександром Розумовським, який свої дитячі роки провів в чеській Силезії, а також його донька Тетяна. Були Розумовські і маленького віку, уважно дивлячись фільм, в якому переплітались чеська, німецька, українська мови з англійськими субтитрами.
«Це дуже особлива подія, надто ж коли тут присутні члени родини Розумовських, які уособлюють історичні зв’язки Опави з Віднем. Фільм відображає велику історію родини, яка має глибоке коріння в Опавському регіоні», – сказав мер Опави Томаш Навратіл.
У фільмі українською батуринці Альона Грабовець та Анастасія Нікітіна розповідають про українське походження роду Розумовських. Зараз Батурин і Сілезький Музей спільно готують виставку, яка стане ще одним культурно-історичним ланцюжком, який з’єднає Україну та Чехію.
Буревії історії
Взагалі фільм показує перипетії родини Розумовських на тлі буремних подій світової історії. Була Австро-Угорщина, потім Перша світова, в якій загинуло кілька представників родини, воюючи за цісаря, потім розпад імперії. Далі становлення незалежної Чехословацької держави, яка почала певну експропріацію земель у великих маєтків.
Далі окупація Чехословаччини нацистською Німеччиною, потім прихід радянських військ, які пограбували Розумовських, забравши гроші.
Центральна та Східна Європа поділяють історію і минуле, яке все одно з нами
Потім розуміння, що в Чехословаччині по Другій світовій війні запанує більшовизм і нелегке рішення про переїзд до Відня.
Але й там теж не все було просто, бо Відень був поділений (як і вся Австрія) на чотири зони окупації – радянську, американську, британську та французьку. Відень був поділений як і Берлін.
Палац Розумовських у Відні мав розтрощені вікна і зазнав певної руйнації, бо снаряд наприкінці Другої світової вибухнув десь неподалік.
Та й місце розташування палацу було непростим – якраз на межі радянської та британської зон окупації…
Одисея еміграції
Документальний фільм тривалістю 75 хвилин зняв режисер Вацлав Гаєк, а ідея проєкту належить Онджею Ганічаку, співробітнику Сілезького музею в Опаві. Ганічак також написав сценарій фільму, адже займається темою професійно як історик.
«Цей фільм не був би можливий без допомоги родини Розумовських, яка відкрила сімейний архів і ми вперше побачилои документи, які не були відомі раніше. Сьогодні більше, аніж раніше ми розуміємо, що Центральна та Східна Європа поділяють історію і минуле, яке все одно з нами», – сказав Онджей Ганічак.
Розчулив в самому кінці своїм виступом німецькою Олександр Розумовський, який зазначив, що його родина завжли з повагою і по-доброму ставилась до місцевих чехів і цим викликала зворотню повагу до себе. І коли він тричі сказав «Дякую, дякую, дякую» в нього виступили сльози, а зал піднявся й довго аплодував.
Зараз Розумовські живуть переважно у Відні, але також є чимало представників цього роду, розкиданих по інших країнах Європи, а також і на інших континентах – справжня «Одисея еміграції».