В палаці графів Орловських в Малієвцях говорили про шляхетську Україну
В Малієвецькому обласному історико-культурному музеї 11 жовтня відбулася ІІІ Всеукраїнська науково-краєзнавча конференція «Шляхетна Україна. Матеріальна та духовна культура». Тема конференції не випадкова, адже музей створено на базі родинного гнізда графської родини Орловських. У конференції взяли участь історики, дослідники і музейники з Кам’янця-Подільського, Хмельницького, Збаража, Ізяслава, Меджибожа, Львова, Чернівців, Городка, Умані, Білої Церкви, Острога, Дунаївців і, звісно, представники Малієвецького музею. Була навіть одна учасниця з Гамбургу (ФРН).
Враховуючи, що одним із проектів, над яким працює команда ГО «Україна Інкогніта» є порятунок шедевру українського модерну водогону Даміловського, було дуже приємно, що з доповіддю «Український модерн у Державному дендрологічному парку «Олександрія» НАН України: водогін М. Даміловського» виступила директор Державного дендрологічного парку «Олександрія» НАН України кандидат біологічних наук Наталія Бойко.
В конференції взяв участь і член команди ГО «Україна Інкогніта» Дмитро Полюхович, який виступив з доповіддю «Подолянин Тадей Грабянка – король ілюмінатів Авіньйону та перша жертва «конспірологів».
Після закінчення робочої частини для учасників конференції відбулася екскурсія територією маєтку Орловських. Її провели директор музею Анастасія Донець і заступник директора з наукової роботи Олена Радзівілл. На плечі останньої ліг основний тягар організаційної і наукової частини підготовки конференції.
Історик, антиквар і мистецтвознавець Дмитро Сікорський, який на волонтерських засадах активно допомагає музею похвалився збіркою експонатів для майбутньої експозиції. Поки що артефактів не дуже багато, тож вони експонуються в невеличкій кімнаті службового корпусу. Коли їх стане достатньо їх перенесуть до палацу. Серед експонатів посуд та предмети побуту, що колись знаходилися в палаці в Малієвцях за часів Орловських, чи такі ж самі, відібрані та придбані за старими світлинами, зробленими колись в палаці. Крім того за уламками старої порцеляни, знайденої при розчищені палацових льохів, пан Дмитро зумів визначити до яких сервізів та яких виробників ці скалочки колись належали, і по тому поталанило купити в антикварів такі ж самі.
У цей час сталася ще одна подія, у якій взяли участь всі учасники конференції. Хто у якості вантажників, хто – вболівальників. До Маліївець зі Львова вантажівка привезла «карету». Який ж бо палац без карети? У якості останньої виступила дуже файна і гонорова бричка (а може й фаетон), який тепер влітку кататиме чималою графською садибою туристів. Цей подарунок музею, до його трьохрічної річниці, зробила БФ «Меценатська фундація OLOS». Залізно основа транспортного засобу, (каркас та ресори) до речі антикварна, і датується початком ХХ ст. Коні при музеї є, але вони верхові. Анастасія Донець обіцяє, що до літа будуть ще запряжні.
- Водоспад у Малієвцях
Найбільші шанувальники музейних коней, зауважимо, є поранені воїни, які після лікування проходять реабілітацію і часто проїздять до палацу Орловських на екскурсії.