Захід шукає спосіб протистояти гібридним атакам Росії, – FT
Головною проблемою залишається те, що атаки Росії непередбачувані, здійснюються в різних формах і мають асиметричний характер, тож дії у відповідь загрожують ескалацією конфронтації.
Уряди західних країн намагаються знайти спосіб протистояти російській кампанії диверсій, спрямованій на те, щоб внести розбрат у лави союзників України, зірвати військові поставки Києву і перевірити рішучість Заходу.
Як пише Financial Times, це питання стало головним на порядку денному західних союзників України після недавніх інцидентів. Серед них – підпал пов’язаного з Україною складу у Великій Британії, диверсійний план проти американських військових баз у Німеччині, спроби порушити роботу європейських мереж залізничних сигналів і глушіння навігаційних систем GPS цивільної авіації в Прибалтиці.
“Росія намагається дати зрозуміти, що вона всесильна і може порушити життя наших суспільств… посіяти страх і знайти способи зробити наше життя ще більш нещасним”, – заявив президент Латвії Едгарс Рінкевичс в інтерв’ю Financial Times. “Це також перевірка нашої реакції, тому що, якщо ми не будемо реагувати, ці напади будуть посилюватися”.
Він сказав, що союзники по НАТО “намагаються зрозуміти”, як реагувати, не вдаючись до статті 5 про взаємну оборону військового альянсу. “Ми не збираємося пускати ракети по Росії через досить дрібний інцидент”, – додав він.
Чому Заходу так складно протистояти цим атакам
За словами одного із західних радників з питань оборони, Росія має широкі можливості для ведення гібридної війни. Захід, навпаки, настільки відстав, що в нього навіть “немає словника того, що означає гібридна війна”.
Москва “також постійно спостерігає за нашими реакціями і перевіряє, які з їхніх дій спрацюють, перш ніж вдатися до нових”, – додав радник.
Одна з проблем полягає в тому, що інциденти часто здаються випадковими і спрямованими проти цілей, не пов’язаних з Україною – наприклад, пожежа в магазині Ikea в Литві минулого місяця. Ще одна проблема при виробленні адекватної відповіді полягає в тому, що інциденти часто відбуваються через посередників, що ускладнює їхнє пряме приписування Росії.
Після нещодавньої масової висилки з Європи сотень російських дипломатів і шпигунів багато виконавців тепер залучаються зі злочинних угруповань. Як повідомляє один з офіцерів європейської контррозвідки, це є ознакою того, що Заходу вдалося обмежити можливості Москви, хоча це також несе в собі нові ризики.
“Існує велика ймовірність супутнього збитку і жертв, оскільки найманці не володіють навичками роботи з вибухівкою”, – сказав офіцер.
Сучасний підхід до протистояння цим атакам включає в себе трьохетапний процес
Перший – визнати, що напади відбуваються, і припинити їх. Другий етап включає в себе створення національної стійкості – зміцнення критичної інфраструктури, кіберзахист комп’ютерних систем і підвищення медіаграмотності населення щодо кампаній з дезінформації.
“Третій крок – заходи у відповідь – найскладніший, оскільки він вимагає стратегії стримування, що передбачає надійні заходи у відповідь, але при цьому уникає, за словами одного високопоставленого західного військового чиновника, “неетичних або незаконних засобів, подібних до тих, які використовує Росія”, – пише FT.
Також один із можливих заходів, запропонований міністром закордонних справ Чехії Яном Ліпавським, – обмеження віз російських дипломатів, щоб вони не могли виїжджати за межі країни, у якій акредитовані. Агресивніша відповідь може включати інформаційну кампанію всередині Росії, під час якої наочно демонструють наслідки війни в Україні.
“За словами західних чиновників, головною проблемою залишається те, що атаки Росії в “сірій зоні” непередбачувані, здійснюються в різних формах і мають асиметричний характер, тож дії у відповідь загрожують ескалацією конфронтації з Росією”, – пише FT.
Російські диверсії в Європі
Як пише WSJ, європейські слідчі дедалі частіше бачать відбитки пальців Росії в нещодавніх актах передбачуваного саботажу на стратегічних об’єктах інфраструктури, але не можуть вжити необхідних заходів, бо докази передбачуваних атак часто не є переконливими.
Також видання The Times писало, що в НАТО вважають, що РФ може атакувати підводні кабелі та трубопроводи неподалік Ірландії, і занепокоєні нездатністю країни сприяти власному захисту.