Таємницю «продірявлених» козацьких хрестів розгадано?
Члени команди ГО «Україна Інкогніта» довго ламали голову і будували різні гіпотези, для чого на козацьких хрестах, облікованих експедиціями ГО «Україна Інкогніта» на давніх цвинтарях у Первомайську, зроблено отвори. Однією із гіпотез – для встановлення лампадки. Але на виставці у Музею Івана Гончара (вона, нагадаємо, триватиме до 28 квітня), етнографи підказали правильну відповідь.
Як з’ясувалося, у давнину намогильний хрест вважався порталом між світами мертвих, живих і небом. Аби душа небіжчика могла вийти із цього порталу, чи аби полегшити їй цей вихід, спеціально пропилювали отвір.
Представлені на світлинах «продірявлені» хрести знайдені у Первомайську (Миколаївська обл.), на козацьких цвинтарях Орлика, який пізніше став Ольвіополем, та Богополя. Точне датування хрестів не відоме (написи знищені часом). Приблизно, це середина XVIII століття.
Отакі от неймовірні речі відкривають “Старовинні українські цвинтарі” – це наш проект, який ми реалізуємо із вашою допомогою, не маючи жодної інституційної фінансової підтримки. Для того, щоб проект тривав і розвивався, нам і далі потрібна ваша допомога. А на нашій карті (лінк у коментарі), вже понад 750 старовинних українських цвинтарів, і це єдиний реєстр у державі.
Карта для благодійних внесків 5363542016957863