Life style

У “Печері черепа” знайдено старовинну тканину, забарвлену біблійними черв’яками

Дослідники визначили походження барвника, а також вік тканини.

Photo: Dafna Gazit/Israel Antiquities Authority

Ізраїльські дослідники виявили найбільш ранню тканину, забарвлену дубовими щитівками – черв’яком, відомим у Біблії як “Толаат Хашані”, або червоним черв’яком.

У рамках масштабного проєкту розкопок у “Печері черепів” археологи знайшли серед десятків тканин рідкісну червону тканину розміром усього лише з поштову марку. Усі екземпляри відправили на додаткову експертизу, пише Interestingengineering.

Використовуючи аналітичні методи, науковці визначили походження барвника, а також вік текстилю: близько 3800 років. Червоний черв’як з’являється в Біблії 25 разів, отже, існують свідчення про екстракцію пігментів зі щитівок.

Відео дня

Читайте також:

Вчені розповіли, що завдяки спеціальним методам, їм вдалося точно визначити походження барвника аж до конкретного виду щитівок. “Можемо з високою ймовірністю визначити, що в стародавні часи тканину забарвлювали різновидом кермеса верміліо, який виділяє кермесову кислоту, що надає характерного червоного відтінку”, – прокоментували вчені.

Вони датували текстиль середнім бронзовим віком, близько 3800 років тому. Наскільки відомо дослідникам, це найраніша знахідка такого роду вовняної тканини, спеціально пофарбованої “кермесом”, червоним черв’яком із Біблії.

У дослідженні пояснюється, що текстиль відкриває безпрецедентне вікно в “технологічні можливості стародавнього світу, а також минулі економічні та соціальні умови”.

“У Біблії барвник, отриманий із дубових щитівок, називається “червоним черв’яком””, – сказав професор Зохар Амар з Університету Бар-Ілан. Стародавня священна книга ілюструє значення цього кольору поряд із синім і фіолетовим, який використовувався в багатому одязі та релігійних церемоніях.

Будучи предметом, що швидко псується, тканина зустрічається рідко, але печери в Іудейській пустелі, на захід від Мертвого моря, створили необхідні умови для її збереження.

Інші новини археології

Археологи виявили залишки римської сандалі віком 2000 років біля стародавнього військового форту в Баварії. Згідно із заявою Баварського державного управління зі збереження пам’яток, поселення біля форту було житловим приблизно між 60 і 130 роками нашої ери.

Вас також можуть зацікавити новини:

Adblock test (Why?)

Схожі статті

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Back to top button