Подорожі

Волонтери евакуювали «половецьку бабу» із зони боїв

Волонтери передали у Дніпро кам’яну бабу з Донеччини. Статую привезли на тимчасове збереження з Донеччини у Дніпро волонтери. Це вже десята “баба”, що врятувала волонтерська команда, з прифронтової території. Раніше дві вивезли українські бійці, одну з них передали військові 3-ї ОШБр. Всього евакуювали з Донецької області 12 скульптур. Разом з “бабою” вивезли інші кам’яні артефакти. Про це Суспільне Донбас розповів історик та волонтер Юрій Фанигін.

Евакуйована з Донеччини кам’яна баба. Юрій Фанигін/Facebook

“Це кам’яна баба ХI-XIII сторіччя, яка належить до половецького конгломерату племен чи половецького каганату, який створив кочову державу на території південно-східної України у 2-й половині XI ст., й до Монгольської навали вони як раз контролювали ці території”.

За словами історика, коли їхня група приїхала на локацію, там був облаштований майданчик місцевим жителем, це місце має назву “Коло баби”. Він розказав, що туди звозилися й інші кам’яні артефакти — частини млина, знаряддя праці кінця XIX — початку XX сторіччя, двометрове вапнякове корито, гармани, валки тощо.

За словами історика, знайдена кам’яна статуя є унікальною, бо її встановили конкретній людині: “Це не ідол, не бог, це, по суті, скульптурне зображення людини, яку ховали половці. Це відрізняє її від, наприклад, кам’яної пластики більш ранньої доби — Скіфської доби, епохи бронзи. Крім того, половці є першими кочовиками, які висікали з каменю не тільки чоловіків, а й жінок так само. Це є унікально”.

Двотонне гранітне жорно дореволюційного млина. Юрій Фанигін/Facebook

Нині волонтери співпрацюють із Донецьким обласним управлінням культури, а загалом, як розказав Фанигін, він розпочав цю справу з ініціативи польської волонтерки Ольги Солош, яка попросила допомогти вивезти кам’яні баби з Великої Новосілки на початку весни 2024 року. Евакуація статуй відбувається не щоденно, останні дві “баби” вивезли з регіону на початку липня. Далі їх розміщують тимчасово у Дніпрі.

Історик та музейник, а нині боєць ЗСУ Дмитро Романчук рятує кам’яну бабу 11-13 ст. з Донеччини. Юрій Фанигін/Facebook

За словами музейника, вони мають ще запити на вивезення скульптур з Донеччини, проте їх лишилося небагато — велика кількість на окупованій території. Вивозять статуї волонтерським коштом, останнє перевезення відбулось завдяки фінансуванню товариства українців у Фінляндії.

“Ми, наприклад, евакуацію здійснюємо маніпулятором, винаймання техніки — коштує дорого. Таку “бабу” руками не повантажиш, ну повантажиш, але треба більше рук. Тому є певні нюанси”, — сказав волонтер.

Як раніше повідомляла «Україна Інкогніта», – до Дніпровського національного історичного музею ім Д.І. Яворницького було передано камʼяну половецьку скульптуру (так звані «половецькі баби»). Її було евакуйовано Хорунжою службою 3-ї ОШБр з села Миролюбівка (2 км від фронту).

Adblock test (Why?)

Схожі статті

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Back to top button