Держпром. Росіяни чхали на «захист» ЮНЕСКО
У Вересні минулого року «Україна Інкогніта» повідомляла, що під час засідання Комітет ЮНЕСКО підтримав ініціативу України і прийняв рішення про внесення низки об’єктів під посилений захист в умовах російської агресії.
- Фото: armyinform.com.ua
Йшлося про більшість об’єктів, які входять до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та до попереднього Списку світової спадщини ЮНЕСКО, без врахування об’єктів, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, історичного центру Одеси та Чернігова. Це безпрецедентно великий список.
Під №17 у цьому списку фігурував Держпром (будівля Державної промисловості) у Харкові.
Не зважаючи на «захист» ЮНЕСКО росіяни увечері 28 жовтня ударили КАБ-ами по пам’ятці, найвідомішій зі споруд Харкова будівель міста та один з перших хмарочосів Радянського Союзу.
«Це – історична цінність України, і не лише України. Вона є кандидатом в ЮНЕСКО. І я мав перемовини з посольством Італії щодо включення і захисту цієї будівлі. Жахливе влучання в будівлю Держпрому. Навіть Гітлер не зміг зробити те, що зробили росіяни», – зазначив мер міста Ігор Терехов.
Також п. Терехов додав, що постраждала не лише знаменита будівля Держпрому, але й інші будинки 1920-х років, які є архітектурним ансамблем центу Харкова.
У наслідок бомбового враження постраждали шість осіб – поліцейський, який був на чергуванні, перехожі та люди, які перебували в будівлі.
Це – не перша атака росіянців на Держпром. Будівля вже зазнавала пошкоджень під час російських ракетних атак 2 січня.
Довідка
Держпром – перший радянський хмарочос, будинок, який став головним в Українській радянській республіці, урочисто відкрили 7 листопада 1928 року. Тут розмістили кілька десятків трестів, які здійснювали керівництво промисловістю республіки, тому гігант отримав назву Будинок Державної промисловості.
До 1934 року Держпром, в який, крім трестів, заселили ще й Раду народних комісарів УРСР, був головним будинком республіки, але потім столиця повернулася у Київ, трести та раднарком виїхали… В будинку розташувалися структури облвиконкому, які в 1941 році поступилися місцем німецьким коням, та макакам, які втекли із зоопарку, після відступу радянських військ.
У Попередній Список ЮНЕСКО будинок Держпрому включили у 2017 році. Головний і єдиний критерій включення iv – Держпром є першою у світі державною офісною будівлею, яку збудували у модерністських формах. Крім того, це найбільший у світі будинок, зведений у стилі конструктивізму, на початку всесвітнього розвитку цього стилю, і це мало вплив на розвиток української, ті й світової архітектури.
Більше про пам’ятку читайте на сайті “Україна Інкогніта”