На Поділлі волонтери-туристи розчистили давні муровані місточки XVIII ст. (Фото)
«Україна Інкогніта» вже розповадала, як активісти із руху «Волонтерський туризм» опікуються історичною спадщиною Поділля. Нагадаємо, що цей рух виник в Маліївцях, що в Хмельницькій області за ініціативи ГО «Малієвецька спадщина».
- Тут і далі – фото: Юнія Андрійчук
«Мотором» тут стала краєзнавець та очільниця ГО «Малієвецька спадщина» Анастасія Донець. Сьогодні вона є директором створеного за її ініціативи Малієвецького обласного історико-культурного музею.
Давні малієвецькі арочні мости (вони ще пам’ятають першого графа Орловського) одна із маловідомих та нерозкручених «фішок» Маліївців. Їх там аж чотири!
Цього разу у фокусі уваги волонтерів опинилися два старовині арочні місточки, що у центрі самого села.
Один – так званий «міст із обеліском». Міст давно втратив первісну функцію. Навіть сама арка давно похована під товщею ґрунту. Волонтери, частково відкрили давню арку, пізніше все розчистять вже за допомогою техніки.
Ще один давній, теж XVIII століття, місточок (він теж втратив первісну функцію) місцеві селяни перетворили на звалище.
Цього разу на толоку до Маліївців приїхало майже два десятки людей з Хмельницького, Кам‘янця-Подільського, Удріївців, Ярмолинець та навіть із міста Суми! Звісно до волонтерів приєдналися й місцеві мешканці.
«Прибрали два історичні мости в Маліївцях. Матір Божа! Чого тільки не познаходили в покладах культурних шарів під тими мостами! Від відер із скам’янілим цементом, уривків брезенту і рваних капців до годинників, емальованих кружок і порцелянових тарілочок із сентиментальними трояндочками. А пляшок тих! Усіх можливих моделей і літражів», – ділиться здобутками заступник директора з наукової роботи Маліївецького музею Олена Радзивіл.
«Цього разу із нами були і цивільні, і військові, – розказує про толоку Анастасія Донець. – Неймовірно приємно було бачити на толоці нашого Валєріка Ковальчука – він щойно з фронту, у відпустці, але дві години часу знайшов».
Наступна волонтерська толока запланована в палац Лозинських, що в Удріївцях.