Ситуація навколо України складається таким чином, що ми наблизились до вступу в ЄС як ніколи раніше. І хоча це історія із серії “не було б щастя, але нещастя допомогло”, та все ж подібною геополоітичною конфігурацією слід скористатися якомога ефективніше. Але що саме ми маємо зробити, аби ця подія відбулась якомога раніше? У європейських політикинь є чіткі відповіді на це питання.
Багато українців десятиліттями прагнули зближення з ЄС і наразі Україна як ніколи наблизилась до жаданої мети. Наступний звіт Єврокомісія планує підготувати у березні 2024 року, і не виключено, що саме тоді переговори стартують офіційно.
14 Грудня 2023 Рада ухвалила історичне рішення розпочати переговори про вступ України до ЄС, а президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що країна виконала 90% завдань, які були передумовою початку переговорів і оголосила про початок скринінгу українського законодавства та створення переговорної рамки у межах перемовин про членство. Навіть попри додаткові вимоги до реформ, та війни процес вступу до Євросоюзу може бути набагато швидшим ніж ми уявляли, завдяки сильному громадянському суспільству в Україні та підтримки країни на глобальному політичному ринку.
У розмові з представником Єврокомісії, який побажав анонімності, було сказано що ЄС знає про досягнення України та про глибоку та сильну волю українців досягти членства, а не бути в постійно завислому процесі. Розширення буде залежати від внутрішньої реформи Євросоюза та від реформ у середині країни.
Проте, наразі одним із пріоритетів є необхідна підтримка та зброя, бо інакше неможливо досягти стабільності і проведення реформ. Україна стане першою країною, яка веде переговори про членство в ЄС, стикаючись із агресивною війною з боку Росії, ядерної держави. Ребекка Хармс, німецька політикиня, яка була співголовою фракції Зелених у Європарламенті, а наразі є співголовою делегації у Парламентській Асамблеї, впевнена що умовою процесу реформ є тільки суверенітет України та членство в Нато.”
ВРІЗ: “Європейський союз, особливо після того, як пообіцяв Україні членство, має допомогти країні виграти війну та підтримати членство країни в НАТО”.
Ребекка Хармс
На її думку, Європейський союз, особливо після того, як пообіцяв Україні членство, має допомогти країні виграти війну та підтримати членство країни в НАТО. Це якщо ми хочемо досягти тривалих реформ и тривалого миру. Як і Сполучені Штати не можуть прикриватися підтримкою членства України в ЄС, але нехтуванням членством в НАТО. Тому що гарантії безпеки України поза НАТО не є надійними.
Ребекка як одна з палких прихильників України, захищала інтереси України в Європарламенті упродовж багатьох років. Для неї угода про Асоціацію 2008 року була неправильним кроком з боку ЄС: “Одним із найжахливіших провалів Європейського Союзу було те, що вони дозволили урядам Німеччини та Франції у 2008 році розробити угоди про асоціацію ЄС із країнами Східної Європи як альтернативу членству в ЄС. Насмілюсь сказати, що це було частиною неправильних і небезпечних сигналів Кремлю про те, що ЄС може терпіти неоімперські ідеї в Росії для майбутнього Східної Європи”.
Хармс вважає, що російська війна, з одного боку, є принаймні частково результатом втрачених геостратегічних амбіцій та проігнорованих можливостей у Європейському Союзі. З іншого боку, повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року стало моментом, коли ЄС виправив помилки минулого і відкрив двері для України, Молдови та Грузії.
Від початку 2000-х країна почала зближення регуляційних стандартів з Європою та започаткувала процес європейської інтеграції. Після отримання статусу кандидата в червні 2022 року у Звіті Європейської Комісії були надані наступні кроки:
- Ухвалення законів які б покращили роботу Національного антикорупційного бюро, виконання рекомендацій щодо законодавства про державну мову, ЗМІ та освіту, регуляція лобіювання;
- Кроки щодо зміцнення незалежності судової системи, зокрема, незалежність від виконавчої влади;
- Продовження реформи децентралізації.
І Україна, незважаючи на боротьбу з російським вторгненням і захищаючись у агресивній війні, наразі впроваджує реформи.
З точки зору соціального менталітету та технічної сучасності, країна досягла дивовижного прогресу за останні десять років. Спочатку були сумніви, чи може Україна подолати радянську спадщину і суспільство перетворитися на сучасне. Але з рештою, ми бачимо, що це було зроблено. То буде країна, де інституції йдуть за суспільством. Бо воно розвивається, росте, а державні інституції мають адаптуватися до нього. Розвинене громадянське суспільство буде великою силою після завершення реформування країни і приведення її у відповідність із європейським законодавством.
Ребекка Хармс вважає що, Україна дійсно багато в чому посилить ЄС, безпеку, стійкість, автономію в таких секторах як енергетика та сільське господарство. “У наших інтересах, щоб ЄС найкращим чином підтримував зусилля України. Європейський Союз, особливо після того, як пообіцяв Україні членство, має допомогти Україні виграти війну та підтримати членство України в НАТО, якщо ми хочемо досягти тривалих реформ і тривалого миру. І Сполучені Штати не можуть прикриватися підтримкою членства України в ЄС, але нехтуванням членством в НАТО. Тому що гарантії безпеки України поза НАТО не є надійними”.
Отже, євроінтеграція України до ЄС і НАТО є обопільним процесом, яким необхідно займатися особам, що ухвалюють рішення, по обидва боки західного українського кордону. І саме від них, а також від сильного нашого громадянського суспільства залежить, наскільки швидко ми увіллємось на родини європейських демократій.
Допомага у написанні та підготовці матеріалів Сергій Климович