Окупанти «затрофеїли» 1,7 мільйона українських історичних артефактів
Лише на сьогодні ми маємо 1,7 млн історичних артефактів, які перебувають на окупованих територіях. І вони під ризиком того, що Російська Федерація вивезе їх не просто до Росії, а за кордон. І тут українська сторона з американськими колегами працюють над тим, щоби виявити і повернути їх, про це в інтерв’ю Голосу Америки повідомив міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
- Російський “трофей” з Херсонесу – ікона із зображенням святого воїна. Фрагментована, втрачена нижня частина. Стеатит. XI-XII ст. Візантія.
«Кілька днів тому відбулось таке повернення, розповів міністр. – Це були шаблі часів Київської Русі, за оцінками американських та українських фахівців, тобто кінець IX початок XIII сторіччя. Це той спадок, який демонструє, що ми є частиною великої європейської історії…
Вони надійшли поштою, де було написано, що це знаряддя для барбекю. І американські колеги відчули, що це щось не те і прибули з всією командою, і коли відкрили, то побачили ці мечі.
Це уже третя така знахідка наших американських колег і третє повернення. Тому ми теж будемо працювати над тим, як виявляти, зберігати та повертати викрадені українські артефакти», – повідомив посадовець.
Також пан Точицький наголосив, що «станом на сьогодні нові технології дозволяють нам чітко оцифрувати кожен артефакт, щоб потім відслідковувати його подальшу долю та мати додаткові докази у міжнародних судах. Бо коли ми говоримо, що Росія має заплатити, ми не забуваємо, що вона має заплатити за знищення культурної спадщини України».
Як раніше повідомляла «Україна Інкогніта», – ще у травні минулого року російські окупанти вивезли з Криму до державного музею «Новгородський музей-заповідник» сотні артефактів візантійської доби. Раритети викрадені з фондів об’єкту культурної спадщини ЮНЕСКО «Херсонеса Таврійського». Офіційно – на виставку «Золото Візантії», але експерти та влада в Україні вважають це лише приводом для незаконного вивезення об’єктів культурної спадщини з Криму.